- Strona główna
- Akwarystyka morska
- Akwarystyka słodkowodna
- Oczko wodne
- Promocje
- Nowości
- Blog
- Kontakt
- Wyprzedaż
Matrix 1 L SEACHEM wkład filtracyjny
Matrix jest medium filtracyjnym o dużej porowatości, zapewniającym wydajne usuwanie azotowych produktów przemiany materii. Średnica pojedynczego ziarna wynosi około 10mm, a całkowita ich powierzchnia w jednym litrze to powyżej 700 m2, co odpowiada 170 litrom plastikowych bioballi. Dzięki swej strukturze, Matrix umożliwia osiedlanie się mikroorganizmów zarówno w płytszej jak i głębszej części porów. Dodatkowo mają one optymalną wielkość dla bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych. Umożliwia to jednoczesne pozbywanie się azotanów, azotynów i amoniaku. Matrix jest chemicznie obojętny i nie ulega rozkładowi. Nie trzeba go wymieniać. Ponieważ większość bakterii zasiedla wnętrze porów, granulki mogą być przepłukiwane jeśli zachodzi taka potrzeba. Matrix nadaje się do stosowania we wszystkich rodzajach filtrów.
Sposób użycia: Zaleca się stosowanie 500ml produktu na każde 200 litrów wody w akwarium. Matrix może być umieszczony w każdym rodzaju filtra, ale szczególnie nadaje się do filtrów kanistrowych. Ziarna są na tyle duże, że nie trzeba umieszczać ich w specjalnym woreczku. Produkt dobrze sprawdza się w złożach zraszanych, jednak w tym przypadku lepsze wyniki uzyskuje się stosując Pond Matrix o większych granulkach.
Charakterystyka mediów filtracyjnych Matrix, Eheim Substrat Pro i JBL MicroMac. Firmy Ehem i JBL wypuściły na rynek swoje własne wkłady do filtrów biologicznych (ze spiekanego szkła), których powierzchnia właściwa jest podobno większa do preparatu Matrix. W przypadku filtracji biologicznej tak zwana powierzchnia właściwa (mierzona jako pole powierzchni na gram albo inną jednostkę objętości materiału) jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie na niej osadzają się mikroorganizmy. Im większa powierzchnia właściwa, tym więcej bakterii jest w stanie się na niej rozwijać. Ważnym elementem jest również wielkość porów. Jeśli mają dużą średnicę (powyżej 10 mikronów), powierzchnia właściwa medium jest mniejsza. Jednak zbyt wysoka liczba bardzo małych porów wcale nie oznacza, że produkt będzie idealnym wkładem filtracyjnym nawet pomimo dużej powierzchni właściwej. Zbyt małe pory spowalniają rozwój znajdujących się wewnątrz nich bakterii, hamując przepływ wody dostarczającej składniki odżywcze i odprowadzającej produkty przemiany materii (mniejsze pory pełnią ważną rolę w procesach fizycznych i chemicznych, takich jak pochłanianie różnych substancji). Badania wykazały, że Matrix ma 10-krotnie większą powierzchnię właściwą niż Substrat Pro (Eheim) i 20-krotnie większą niż MicroMac (JBL). Wielkość porów w obu tych produktach jest odpowiednia dla pełnienia funkcji filtra biologicznego, podczas gdy część porów w Matrix ma mniejszą średnicę, dzięki czemu zachodzą w nich procesy fizyczne i chemiczne. Analizy wykazały, że w Matrix powierzchnia biologicznie aktywna jest 4 do 4,5 razy większa niż w Substrat Pro i 8-9 razy większa niż w MicroMac.