Aquatest GH-KH test do pomiaru GH / KH ZOOLEK

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: ZL-10105
  • Producent: Zoolek
  • Dostępność: Posiadamy na stanie
  • szt.
  • 15,63 zł

Zoolek Aquatest GH-KH test kropelkowy do oznaczania twardości węglanowej i ogólnej


Zoolek Aquatest GH-KH to zestaw odczynników do pomiaru twardości ogólnej (GH) i węglanowej (KH) wody z dokładnością 1 stopnia niemieckiego (°n). Metoda oznaczania w obydwu testach polega na kroplowym dodawaniu odczynnika (z dokładnym liczeniem kropli) do odmierzonej próbki wody. Koniec reakcji wskazuje zmiana barwy określona w załączonym wzorcu. Objętość odczynników GH i KH pozwala na oznaczenie około 2x300 °n.

Po co mierzyć twardość wody?

Twardość ogólna to zawartość soli wapnia i magnezu w wodzie. Wpływają one w znaczący sposób na procesy życiowe organizmów m. in. przepuszczalność błon komórkowych, ciśnienie osmotyczne, przemiany biochemiczne. Twardość węglanowa (zasadowość) jest miarą pojemności kwasowej wody i zdolności do stabilizowania pH. Zasadowość powodowana jest głównie obecnością wodorowęglanów wapnia i magnezu, a w niektórych wodach także występowaniem węglanów i wodorowęglanów sodu i potasu.

Z reguły twardość ogólna GH jest wyższa od twardości węglanowej KH, jednak w przypadku wód zawierających węglany i wodorowęglany sodu i potasu twardość węglanowa może być wyższa od ogólnej. Sytuacja taka występuje również często w przypadku wody zmiękczonej kationitem sodowym (wymianiącym kationy wapnia i magnezu na sodu).

Rodzaje wody w zależności od twardości ogólnej:

bardzo miękka - 0-5 °n
miękka - 5-10 °n
średnio twarda - 10-15 °n
znacznie twarda - 15-20 °n
twarda - 20-30 °n
bardzo twrada - powyżej 30°n

Skład zestawu Zoolek Aquatest GH-KH:

- buteleczka (15 ml) z roztworem do kropelkowego oznaczania twarodości węglanowej - zawiera jednocześnie substancję miareczkującą i barwny wskaźnik alkacymetryczny
- buteleczka (15 ml) z roztworem do kropelkowego oznaczania twarodości ogólnej - zawiera jednocześnie substancję miareczkującą i barwny wskaźnik kompleksometryczny
- wzorzec zmiany barwy
- probówka z podziałką
- strzykawka
- instrukcja


Jedyny na rynku test pozwalający na zbadanie obu parametrów twardości wody, tj twardości ogólnej i węglanowej. Test pozwala na szybkie i bezproblemowe odczytanie twardości. Zmiana koloru wody wyznaczająca stopień twardości węglanowej jest bardzo łatwo zauważalna.