Zakładanie akwarium

Dodano:2020-11-23
Kategorie:Porady

__Projekt bez tytułu(5)


Zakładanie akwarium słodkowodnego


Nadszedł czas, aby poruszyć jeden z kluczowych tematów akwarystycznych, jakim jest zakładanie akwarium. W tym materiale, skupimy się głównie na zbiornikach słodkowodnych.

Organizację akwarium możemy podzielić na 7 etapów
   
    1. Zaplanowanie zbiornika

    2. Przygotowanie
    3. Podłoże i woda
    4. Rośliny i dekoracje
    5. Instalacja sprzętu
    6. Cykl akwarium
    7. Dodanie ryb

__Projekt bez ghjghjtytułu(9dgdsg)

Etap pierwszy – planowanie
Zanim zaczniemy przeglądać dostępny sprzęt do akwarium, trzeba się zdecydować, jakie gatunki ryb chcemy w nim trzymać. Czy będzie to duży zbiornik z dużą ilością ryb, czy raczej przeznaczony dla mniejszych gatunków, a może hodowlany?
Rodzaj ryb i bezkręgowców, na który się zdecydujemy, determinuje później wielkość samego akwarium, warunki wodne jakie trzeba spełnić oraz potrzebny sprzęt i rodzaje roślin, jakie będą potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Etap drugi – przygotowanie

Po zakupie całego sprzętu i akcesoriów oraz zaplanowaniu poszczególnych elementów możemy się zabrać za przygotowania zbiornika. Zanim jednak będziemy dodawać wodę, należy upewnić się, że zbiornik jest czysty i nie posiada pozostałości (jeśli to akwarium było używane) po poprzednich domownikach. Jeśli zbiornik był nowy, wystarczy użyć wilgotnej szmatki, aby zetrzeć kurz.
Uwaga! Nigdy nie używaj mydła ani detergentów do czyszczenia zbiornika.
Ważne jest również, aby pamiętać, że wszelkie wyposażenie używane do zbiornika powinno być nowe i używane tylko w zbiorniku, aby nie dostarczać do akwarium żadnej chemii gospodarczej ani innych produktów chemicznych.

Czyszczenie używanego akwarium

Inaczej wygląda sprawa ze zbiornikiem używanym. Tutaj, należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia z zewnątrz i od wewnątrz. Ps. Świetnie się sprawdza ręcznik papierowy nasączony octem. Szczególną uwagę należy zwrócić na zbiornik akrylowy – można go łatwo zarysować, dlatego zaleca się specjalne ściereczki do czyszczenia.
Po wyczyszczeniu używanego akwarium, warto jeszcze sprawdzić, czy zbiornik jest szczelny. Wystarczy napełnić go wodą i pozostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu, można jeszcze przetrzeć suchym materiałem po dolnej krawędzi zbiornika, aby sprawdzić czy nie ma wycieku, a jeśli się pojawi – użyć np. preparatu do ponownego uszczelniania zbiornika.

Gdzie najlepiej ulokować akwarium?

Te pytanie, zadają sobie zarówno początkujący akwaryści, jak i ci średnio-zaawansowani. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie trudne – należy pamiętać, aby zbiornik był postawiony w miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego i w pobliżu źródła zasilania. Warto również upewnić się, że podstawa, na której zostanie postawione akwarium jest wystarczająco solidna – po dolaniu wody do zbiornika, ten staje się naprawdę ciężki, co utrudni ewentualną zmianę miejsca.
Gdy akwarium znajduje się już na odpowiednim miejscu, należy sprawdzić, czy jest odpowiednio wypoziomowany np. używając poziomicy.

__sdfsfkjsfkj

Etap trzeci – dodawanie podłoża i wlewanie wody

Gdy już przebrnęliśmy przez etapy przygotowań, nadszedł czas na podłoże i wodę.
Rodzaj podłoża, głównie zależy od rodzaju ryb i roślin, które mają zostać umieszczone w akwarium. Rozróżniamy kilka typów akwariów
   
    • Ogólne (wielogatunkowe)

    • Roślinne (z dużą ilością roślin)
    • Biotopowe (środowiskowe)

W zależności od wybranego typu zbiornika, będziemy mieć więc do czynienia z innym podłożem, które lepiej nadaje się do danego układu. O tym, które podłoże pasuje najlepiej do którego akwarium, najlepiej dopytać obsługę sklepu, w którym zaopatrujemy się w akcesoria i sprzęty.

Mycie podłoża

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego – po prostu kupujemy podłoże, wsypujemy je do akwarium i zalewamy wodą. Otóż nic bardziej mylnego!

Uwaga! Poniżej opisana zasada nie dotyczy aktywnych podłoży. Płuczemy tylko piasek i żwir.


Zanim dodamy podłoże, należy je dobrze wypłukać. Można to zrobić na przykład wsypując niewielkie porcje do wiadra i stopniowo napełniać je zimną wodą. Dodatkowo, przy nalewaniu wody powinniśmy delikatnie wirować podłożem, aby pozbyć się jak największej ilości kurzu. Teraz, gdy się go pozbyliśmy, można bez obaw dodawać piasek do akwarium.

Dodawanie podłoża do zbiornika
Na początku nakładamy cienką warstwę na dnie zbiornika, aby upewnić się, że nie zarysujemy akwarium, a następnie wsypujemy resztę.
Kiedy wsypujemy substratu do zbiornika, należy się zastanowić, czy są jakieś obszary, które chcemy nieco podnieść (na przykład, aby zakopać korzenie). Często spotyka się układ w akwarium tworzący zbocze od najwyższego punktu z tyłu do najniższego z przodu. Tworzy do dodatkowy efekt wizualny i nadaje przestrzenności.

__akbasjkjd

Etap czwarty – rośliny i dekoracje

Teraz, gdy nasze akwarium jest już odpowiednio przygotowane, można zacząć układać wszystkie dekoracje według wcześniejszego planu( można również kolejność odwrócić i najpierw zacząć od układania dekoracji typu kamienie i korzenie a następnie obsypać je podłożem). Możliwości jest całkiem sporo, jednak każda z nich zależy od naszych indywidualnych preferencji – niektórzy wolą naturalny wygląd zbiornika z dużymi kamieniami, dryfującym drewnem i kilkoma roślinami, a niektórzy – mocno obsadzony zbiornik przez rośliny.
Przed włożeniem przedmiotów i roślin do akwarium jednak należy pamiętać o ich dokładnym wypłukaniu.
Jeśli chodzi o sadzenie roślin, trzeba się upewnić, że postępujemy zgodnie wytycznymi dla każdego gatunku. Większość roślin można zakopać bezpośrednio w podłożu, jednak istnieją też gatunki, które trzeba przymocować do korzeni przed umieszczeniem ich w zbiorniku.
Przed przystąpieniem do sadzenia roślin pamiętać należy aby zalać zbiornik niewielką ilością wody, tak aby podłoże było wilgotne, natomiast już w trakcie samego obsadzania zbiornika należy rośliny zwilżać np. ręcznym opryskiwaczem tak aby nie wyschły do czasu pełnego zalania akwarium.
Dodawanie wody do akwarium
Teraz, gdy podłoże jest już gotowe, trzeba nalać wody do zbiornika. Aby zapobiec naruszeniu żwiru lub piasku zaleca się używanie spodka lub miski. Należy go umieścić w miejscu, gdzie najłatwiej jest przelać wodę i powoli wlewać wodę do akwarium.
Uwaga! Jeśli akwarium zalaliśmy wodą kranową powinniśmy do zbiornika dodać uzdatniacz który usunie znajdujący się w wodzie chlor jeśli w ten sposób uzdatniana jest woda kranowa. Każdy preparat ma nieco inne proporcje, dlatego zalecamy postępowanie zgodnie z instrukcjami dostępnymi u producenta.

__Projekt bez tytułu(9)gbjn

Etap piąty – Instalacja sprzętu i akcesoriów

W zależności od zaplanowanego wcześniej zbiornika, konfiguracja sprzętu i akcesoriów może wyglądać nieco inaczej. Jednak każda z nich, wymaga zazwyczaj co najmniej jednego filtra.
Niestety nie każda instalacja wygląda tak samo, często są one różne i zależne od wybranej marki. Jednak są pewne zasady, które możemy śmiało zastosować.
Filtry wewnętrzne są stosunkowo proste w instalacji. Wystarczy pamiętać, że filtr powinien znajdować się na tylnej ścianie zbiornika, a przewód musi sięgać do źródła zasilania. Zewnętrzne zaś, zwykle znajdują się ukryte w szafce, pod akwarium. Takie filtry odprowadzają wodę ze zbiornika do filtra w celu oczyszczenia, a następnie przesyła ją z powrotem do akwarium. Zawsze trzeba się upewnić, że rury wylotowe i wlotowe są proste, bez zagięć ani złamań, co umożliwi swobodny przepływ wody. Większość takich filtrów musi być napełniona wodą przed podłączeniem do zasilana – fachowo nazywa się to zalewaniem układu, w wyniku którego woda przepływa przez filtr.
Po zainstalowaniu filtra, trzeba zrobić to samo z grzałką. Większość z modeli, posiada linię, która pokazuje jak głęboko powinna być zanurzona, a dzięki pokrętłu możemy wybrać odpowiednią temperaturę. Ostatnim niezbędnym elementem jest termometr – z reguły umieszcza się go po przeciwnej stronie akwarium niż grzałka, aby upewnić się, że zbiornik jest stale ogrzewany.
W tym etapie montujemy również pompy, światła oraz kamienie i każdy inny zakupiony sprzęt.

Etap szósty – cykl akwarium

Chociaż mogłoby się wydawać, że akwarium jest już gotowe do wpuszczenia ryb, musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość, aż woda przejdzie tzw. Cykl azotowy.
Cykl ten, oznacza wytworzenie złoża bakterii w filtrze biologicznym, które są niezbędne dla zdrowia przyszłego narybku. Najpierw filtr wyhoduje kulturę bakterii, która przekształca amoniak w azotyny, następnie wytworzą się bakterie, które przekształcą azotyny w azotany. Zarówno amoniak, jak i azotyny są toksyczne dla ryb, dlatego ważne jest, aby przejść przez ten cały cykl, aby umożliwić rozwój bakterii. Azotany natomiast są trujące tylko w dużych ilościach, a nadmiar możemy wyeliminować poprzez regularne podmiany wody.
Aby rozpocząć ten proces, należy dodać trochę amoniaku do akwarium. Nie ma znaczenia, który preparat wybierzesz, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami podanych na etykiecie. Po tej czynności trzeba przeprowadzać testy (minimum raz w tygodniu!) aby sprawdzić poziomy amoniaku, azotynów i azotanów. Powinniśmy widzieć drastyczny wzrost poziomu amoniaku i azotanów, a następnie powolny spadek. Gdy parametry osiągną zero akwarium przeszło pełen cykl. 
Innymi sposobami rozpoczynania cyklu azotowego, jest dodanie do akwarium np. pokarmu dla ryb, które zaczną się w niej rozkładać, co wytworzy złoże bakterii. 
Na start akwarium należy również dodać bakterii np. Seachem Stability, MicrobeLift Special Blend. Preparat ten, przyspieszy cały proces.

__zakupProjekt bez tytułu(19)

Etap siódmy – dodawanie ryb
To jest moment, na który każdy czekał. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba koniecznie pamiętać przy dodawaniu ryb do akwarium, jest jej aklimatyzacja.
Celem aklimatyzacji ryby, jest zmniejszenie wrażliwości na zmiany w wodzie, dlatego cały ten proces powinien przebiegać powoli. Jest wielka możliwość, że woda, w której obecnie się znajduje (lub znajdują) różni się nieco od temperatury, pH i parametrów zasolenia (w przypadku akwarium morskiego). Aby zaaklimatyzować swoją rybę należy wykonać poniższe kroki:

    • Wyłącz światła w akwarium i przyciemnij światła w pokoju
    • Włóż woreczek z rybą do akwarium na ok 30 min, aby dostosować temperaturę
    • Stopniowo dodawaj wodę z akwarium do woreczka, tak żeby ryba mogła się przystosować do nowego środowiska
    • Dodaj rybę do akwarium
    • Obserwuj nowe ryby przez następne 24h, aby upewnić się, że dobrze się osiedliły i prawidłowo jedzą.

Poniżej dla Państwa wygody zamieszczamy listę rzeczy potrzebnych do założenia akwarium.

    • akwarium
    • filtr
    • grzałka
    • oświetlenie
    • termometr
    • podłoże
    • preparaty zawierające kultury bakterii
    • uzdatniacze wody kranowej
    • ozdoby (korzenie, kamienie)
    • rośliny
    • ryby
    • testy do wody
    • pokarm

Dodatkowe akcesoria które mogą być potrzebne

    • napowietrzanie
    • system CO2
    • filtr RO
    • nawozy dla roślin
    • pinceta/nożyczki
    • skrobak/czyścik
    • odmulacz
    • siatka do ryb