
- Strona główna
- Akwarystyka morska
- Akwarystyka słodkowodna
- Oczko wodne
- Promocje
- Nowości
- Blog
- Kontakt
- Wyprzedaż
Filtracja w akwarium (rodzaje wkładów filtracyjnych)
Jednym z najważniejszych elementów akwarium jest jego filtracja. W zależności od wielkości naszego zbiornika można zastosować różne metody filtracji, a co za tym idzie – różne filtry. Ten materiał, nakreśli Państwu poszczególne różnice oraz zastosowania różnych metod filtracyjnych. Wyróżniamy 3 typy filtracji:
Filtracja mechaniczna
Filtracja biologiczna
Filtracja chemiczna
Filtracja mechaniczna
Jest to najprostsza z dostępnych form filtracji wody. Polega ona na przepuszczeniu brudnej wody przez materiał filtracyjny i wprowadzeniu jej ponownie do obiegu akwarium. Ważne jest, aby zrozumieć, że sama filtracja mechaniczna nie jest wystarczająca, ponieważ ten typ filtracji nie usuwa, ani nie przekształca amoniaku, azotanów i azotynów w wodzie. Oprócz właściwości filtrujących, pomaga również w napowietrzaniu wody.
Materiał filtracyjny
Wata
Żwir
Gąbka
Włókno nylonowe
Media poprawiające jakość oraz skład chemiczny wody – np. węgiel brunatny oraz stabilizatory pH
Uwaga! Media filtracyjne muszą być regularnie poddawane czyszczeniu lub wymianie na nowy co ok 2-4 tygodnie.
Usuwa zanieczyszczenia takie jak
Odchody ryb
Resztki pokarmów
Obumarłe części roślin
Filtracja biologiczna
Zatrzymuje różne zanieczyszczenia, które rozkładane są przez pożyteczne bakterie dostarczone przez specjalny filtr. Bakterie te, rozkładają amoniak i azotyny i przekształcają je w azotan złożony, który jest znacznie mniej toksyczny. Aby pożyteczne bakterie mogły się rozwijać, potrzebna jest woda bogata w tlen, a także powierzchnia, do której bakterie będą mogły się przyczepiać, na przykład skały lub piasek. Wszystkie akwaria powinny mieć ten typ filtracji, a przy bardzo małej populacji ryb, zdarza się, że wykorzystywana jest tylko ta metoda. Jednak większość akwariów, będzie używała filtracji biologicznej również z innymi.
Masa filtracyjna składa się z dwóch części – wlotową (jak w filtracji mechanicznej) oraz drobny żwirek, w którym rozwija się pożyteczna flora bakteryjna. Objętość masy filtracyjnej powinna wynosić minimum 1 litr na 100 litrów wody w akwarium.
Bakterie usuwają ze zbiorników
Toksyny
Azotyny i azotany
Amoniak
Fosforany
Uwaga! Ważne jest, aby pierwsza warstwa filtrów była często wymieniana/czyszczona w odróżnieniu od drugiej warstwy, którą należy wymieniać rzadziej (lub przynajmniej nie całą za jednym razem).
Filtracja chemiczna
W tej grupie, filtry pozwalają wyeliminować związki, które w nadmiarze są szkodliwe dla ryb i organizmów żywych. Taką filtrację powinno się stosować tylko doraźnie.
Materiał filtracyjny
Torf
Zeolit
Węgiel
Żywica
Usuwa zanieczyszczenia takie jak
Metale ciężkie
Pozostałości z lekarstw lub środków ochronnych
Zabarwienia wody
Fosforany i azotany