Jak założyć akwarium - krok po kroku, cz.1.

17-09-2018

Zakładanie akwarium wydaje się na pozór prostą czynnością, jednak w rzeczywistości wiąże się z koniecznością podjęcia serii decyzji mających realny wpływ na funkcjonowanie naszego zbiornika W niniejszym wpisie postaramy się przedstawić krótki poradnik, w którym krok po kroku omówimy najważniejsze aspekty zakładania domowego akwarium.

Wybór miejsca dla akwarium

Jedną z pierwszych kwestii, którą powinniśmy rozpatrzyć planując domowe akwarium jest wybór miejsca, w którym postawimy zbiornik. Analizując dostępną przestrzeń warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  •  

akwarium powinno być ulokowane w bezpiecznym miejscu - najlepiej na stabilnym podłożu, z dala od przejścia. W ten sposób unikniemy potencjalnych uszkodzeń zbiornika, które mogą negatywnie wpływać na nasz zbiornik . Jeżeli planujemy zakup samego akwarium, z pominięciem szafki, ważne jest, aby ustawić akwarium na stabilnym meblu, który bez problem utrzyma ciężar planowanego zbiornika.

  •  

zbiornik powinien znajdować się stosunkowo blisko gniazdka elektrycznego. Pozwoli to na podłączenie różnych akcesoriów mających znaczący wpływ na funkcjonowanie roślin i ryb, np. filtra.

  •  

akwarium powinno znajdować się z dala od źródła światła słonecznego. W ten sposób unikniemy nadmiernej ekspozycji słonecznej , która często jest powodem nadmiernego rozrostu glonów w akwarium.

  •  

kluczową kwestią jest zapewnienie dostępu do zbiornika, tak aby można było łatwo przeprowadzić niezbędne czynności serwisowe.

  •  

należy pamiętać, że akwarium ma być ozdobą naszej przestrzeni życiowej, więc należy zadbać o to, aby zbiornik był dobrze widoczny i cieszył oczy domowników oraz ich gości.

Optymalna wielkość akwarium

Planując zakup zbiornika powinniśmy kierować się zasadą „im większe akwarium, tym lepsze”. Związane jest to z tym, że w większym zbiorniku o wiele łatwiej jest zapewnić równowagę biologiczną, zbiornik wybacza większą ilość błędów początkującego akwarysty oraz nie wymusza aż tak dużej systematyczności.

 

Wybierając wielkość akwarium należy zwrócić uwagę także na dwie podstawowe kwestie dotyczące planowanej obsady.

  •  

adekwatność wielkości akwarium do ilości i rodzaju ryb, które mamy zamiar hodować. . Jeśli planujemy hodowlę większych ryb lub dużych ławic mniejszych., powinniśmy im zagwarantować odpowiednią liczbę miejsca,

  •  

kwota, jaką możemy wydać na akwarium - czasem lepiej jest zrobić zbiornik trochę mniejszy, ale wyposażony w dobrej klasy osprzęt, niż zbiornik duży, ale niedostatecznie wyposażony.

Zaplanowanie przyszłego charakteru zbiornika.

Przystępując do zakupu akwarium warto także przemyśleć, jak wyobrażamy sobie nasz przyszły zbiornik, jaki rodzaj ryb chcemy tam trzymać, czy planujemy dużą obsadę roślin, . Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rodzajów zbiornika należą.

  •  

akwarium towarzyskie, zwane także wielogatunkowym - rodzaj zbiornika, który jest przystosowany do hodowli wielu różnych gatunków ryb. Dobierając gatunki ryb do hodowli należy sprawdzić, czy są one przystosowane do koegzystencji. Ten rodzaj akwarium uchodzi za najbardziej popularny w polskich domach, ponieważ pozwala na większą swobodę w doborze ryb atrakcyjnych wizualnie,

  •  

akwarium z pyszczakami Malawi/Tanganika- rodzaj zbiornika specjalnie zagospodarowanego w celu hodowli tych niezwykle kolorowych ryb. Z racji szczególnych preferencji pyszczaków, akwarium powinno być odpowiednio duże (m.in. 200 litrów), by móc pomieścić większą grupę ryb. Musimy je także zaopatrzyć w dobry system filtracyjny oraz wydajne napowietrzanie. W przypadku tego typu zbiorników światło gra drugorzędną rolę

  •  

akwarium z dużą ilością roślin (zbiornik holenderski, akwarium naturalne)) - rodzaj zbiornika, w którym kluczową rolę odgrywają rośliny. Są to trudniejsze do prowadzenia akwaria, jednak dają wspaniałe efekty wizualne. Decydując się na zbiornik roślinny należy zadbać o odpowiednio mocne oświetlenie, dobrą filtracją oraz odpowiedniej jakości podłoże.

 

Oczywiście to tylko trzy z dziesiątek możliwych rozwiązań – są one najpopularniejsze wśród początkujących akwarystów.

 

Zawsze należy pamiętać, że odpowiednie zaplanowanie akwarium przed zakupem da nam bardzo wymierne korzyści - będziemy mogli dopasować sprzęt dokładnie pod nasze potrzeby, unikniemy kupowania niepotrzebnych akcesoriów lub produktów o niepotrzebnym nam działaniu. Jeżeli najpierw podejmiemy decyzje odnośnie planowanej obsady - unikniemy również późniejszych rozczarowań - kiedy okazuje się, że ryby, które nam się podobają, kompletnie nie nadają się do trzymania w naszym zbiorniku.

 

W następnych odcinkach naszego wpisu postaramy się przybliżyć kolejne aspekty - dowiecie się, czy lepiej wybrać zestaw gotowy, czy samemu składać akwarium z podzespołów, przedstawimy dostępne na rynku rozwiązania oraz postaramy się pomóc w doborze sprzętu do Waszego wymarzonego akwarium.